Najnowsze wiadomości

Wystrój łazienki, który był do przyjęcia w latach 80.

Jakie materiały należy wybrać, układając płytki w łazience?

Wnieś ciepło i styl do swojej łazienki dzięki The Heating Co.

25 maja 2022 19:27

Mozaika w łazience - dlaczego warto?Czy małe kwadratowe płytki Aparici są w stanie nadać naszej łazience niepowtarzalny charakter? Tak. Mozaika ceramiczna jest chętnie wybierana do łazienek i to już od wielu lat. Poznaj tajniki mozaiki ceramicznej i dowiedz się, jak ją profesjonalnie zamontować.

Rodzaje mozaiki

W sklepach można znaleźć różne rodzaje mozaiki: mozaiki ceramiczne, mozaiki szklane, kamienne, a nawet drewniane czy metaliczne. Największą popularnością cieszy się mozaika ceramiczna. Łatwo ją ułożyć, ponieważ producenci łączyli małe elementy ze specjalnej siatki. Następnie tworzyli gotowe bloki w różnych rozmiarach. Montaż mozaiki jest o wiele łatwiejszy, ponieważ nie musimy się martwić o równe ułożenie każdej kwadratowej płytki. Większą część pracy wykonujemy za nas. Arkusze można łatwo dopasować do różnych podłoży, a także modelować lub przycinać w dowolny sposób.

Mozaika ceramiczna - czy to się opłaca?

Płytki Aparici są nie tylko piękne, ale również bardzo praktyczne. Dlaczego? Umożliwia bowiem wykończenie tzw. "trudnych miejsc" bez konieczności skrupulatnego docinania i modelowania tradycyjnych płytek. Mozaika doskonale sprawdza się na powierzchniach wypukłych i zaokrąglonych, takich jak owalne obudowy wanien, blaty umywalek, czy wykończenie okrągłego lustra.

Płytki Aparici znajdziesz w ofercie sklepu https://modnalazienka.pl/category/plytki-60?manufacturer=156

Płytki mozaikowe

Jak układać mozaikę

Zanim zaczniesz układać mozaikę, zastanów się dokładnie, jaki masz pomysł i jak będą ułożone płytki. Mozaika powinna być elementem dekoracyjnym, wyróżniającym się na jednolitym tle. Zastosowanie mozaiki w zbyt wielu miejscach może wprowadzić chaos i zepsuć efekt końcowy projektu.

Upewnij się, że masz gładką powierzchnię i jesteś precyzyjny.

Przed przystąpieniem do układania mozaiki należy wyrównać podłoże. Następnie należy rozprowadzić cienką warstwę zaprawy klejowej. Tę czynność należy wykonać precyzyjnie, używając grzebienia o jak najlepszych zębach. Zbyt gruba warstwa kleju może wypływać przez szczeliny. Klej należy rozprowadzić w mniejszych miejscach, aby nie wysychał przed przyklejeniem płytek. Układanie mozaiki powinno odbywać się równomiernie i precyzyjnie. Ważne jest, aby zachować odpowiednie odległości między kratkami, tak aby fugi były równej szerokości. Czynność tę znacznie ułatwią krzyżyki dystansowe. Przydatna jest również poziomica, która pozwoli nam na pomiar w poziomie i w pionie. Spoinowanie ułatwią nam fugi epoksydowe lub fugi elastyczne, które są odporne na zabrudzenia, promieniowanie uv i grzyby. Gdy już dopasowaliśmy wymiary fug i ułożyliśmy kompozycję, czas na utrwalenie całej konstrukcji. Za pomocą gumowej podkładki, styropianu lub innego narzędzia dociskamy ją do powierzchni. Po wyschnięciu mozaiki można ją przetrzeć wilgotną szmatką. Ciesz się efektem!