Najnowsze wiadomości

23 maja 2024 20:29

Upewnij się, że stylowe odpływy prysznicowe faktycznie odprowadzają wodęWskazówki dotyczące instalacji różnią się w zależności od stylu - od liniowego po okrągły lub kwadratowy.

Choć odpływ prysznicowy jest krytycznym elementem każdego dobrze funkcjonującego prysznica, przez długi czas był traktowany jako zwykła konieczność użytkowa. Jednak wraz z wprowadzeniem odpływów liniowych i akcesoriów dekoracyjnych, odpływy prysznicowe stają się czymś więcej. Niezależnie od tego, czy są one ozdobne czy zamaskowane, poprawiają wygląd prysznica zarówno pod względem estetycznym, jak i użytkowym. Jednak udana instalacja wymaga zrozumienia kilku podstawowych zasad.

Wymagania dotyczące nachylenia podłogi
Istnieją dwa rodzaje odpływów prysznicowych: odpływ punktowy lub centralny oraz odpływ liniowy - zauważa Barbara Kratus, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Infinity Drain. Ten pierwszy, bardziej znany z tych dwóch, wymaga, aby podłoga prysznica była nachylona z czterech stron pod kątem 1/4 cala na stopę kwadratową, aby zapewnić prawidłowy drenaż i zwykle jest tańszy. Tradycyjne odpływy centralne są dostępne w wielu rozmiarach, aby pomieścić różne natężenia przepływu od 8 galonów na minutę (gpm) do 21 gpm i, ze względu na nachylenie podłogi, wykluczają użycie płytek podłogowych o dużym formacie.

Odpływy liniowe pracują z jednopłaszczyznowym spadkiem od 1/4 cala do 1/8 cala na stopę i dlatego umożliwiają układanie płytek w różnych formatach. Dostępne w różnych szerokościach, długościach i przepływach, powinny być instalowane od ściany do ściany, aby zapobiec gromadzeniu się wody w rogach prysznica, jak twierdzi Josef Erlebach, doradca techniczny QuickDrain USA. W tym celu niektóre odpływy liniowe są dostarczane w niestandardowych rozmiarach, a inne są wymiarowane na miejscu. Dłuższe odcinki wymagają wielu odpływów dla skutecznego odprowadzania wody.

Znać natężenie przepływu
Mimo, że większość firm podaje wielkości przepływu dla swoich odpływów liniowych, właściwy dobór odpływu zależy od wielu czynników. Należą do nich ciśnienie wody, rozmiar linii odpływowej, liczba i rodzaj głowic prysznicowych i natrysków oraz, jak zauważa Kratus, "czy można włączyć wszystko naraz". Lokalne przepisy i ograniczenia dotyczące natężenia przepływu pomogą określić, co jest odpowiednie, ale tam, gdzie ograniczenia są nieliczne, zsumowanie natężenia przepływu różnych funkcji prysznica da ci przybliżony obraz. Podczas gdy odpływ z 2-calowym wylotem może obsłużyć więcej niż 15 gpm, "wąskim gardłem będzie syfon i pozioma linia poza nim" - mówi Erlebach. "Zalecamy jeden wylot na 10 gpm".

 
właściwy wybór odpływu zależy od wielu czynników

Względy wodoszczelności
Ważnym czynnikiem jest to, czy prysznic jest pozbawiony barier. Według firmy Kratus, odpływy liniowe szczególnie dobrze nadają się do instalacji bezkrawężnikowych, gdzie materiał podłogi wewnątrz prysznica jest jednolity z resztą łazienki. Umiejscowienie odpływu w miejscu wejścia tworzy mokre pomieszczenie, ale wymaga hydroizolacji podłogi po obu stronach odpływu. Dodatkowo, powierzchnia podłogi po suchej stronie prysznica powinna być lekko nachylona.

Rodzaj hydroizolacji, która ma być zastosowana, będzie miał wpływ na wybór kanału odpływowego i powinien być podany przy zakupie odpływu, mówi Kratus. Konwencjonalne metody hydroizolacji wykorzystują zatrzaskowy odpływ podłogowy i obejmują wykładziny z różnych materiałów, ołowiane patelnie, miedziane patelnie i gorące mopy. Mniej popularne, ale zyskujące na popularności, rolowane membrany w płynie i membrany tkaninowe mogą być bezpośrednio pokrywane płytkami bez zaprawy i dlatego wymagają kanału kołnierzowego.

Uwagi dotyczące hydroizolacji
Oba rodzaje odpływów można wyposażyć w dekoracyjne pokrywy i ruszty, aby zwiększyć ich atrakcyjność wizualną. Ci, którzy wolą, aby odpływy prysznicowe nie były widoczne, mogą zdecydować się na pokrywy z wkładkami do płytek. W przypadku tradycyjnych odpływów punktowych, kwadratowe ruszty nie tylko nadają czystszy wygląd, ale również upraszczają instalację, zmniejszając potrzebę dodatkowego przycinania płytek.

Przy tak wielu dostępnych opcjach, dzisiejsze odpływy prysznicowe stanowią kolejną okazję do dodania stylu i osobowości do łazienki. Nie przegapcie tego.