Najnowsze wiadomości

23 maja 2024 21:36

Jak wybrać najlepszy odpływ dla Twojego prysznicaKiedy planujesz projekt prysznica w swoim domu lub wynajętej nieruchomości, jedna decyzja, która wydaje się niewielka, ale w rzeczywistości jest ważna, obraca się wokół tego, jaki odpływ zastosować w prysznicu. Oto kilka wskazówek opartych na doświadczeniu zdobytym przy budowie dosłownie setek pryszniców.

Odpływ punktowy czy liniowy

Istnieje więcej odpływów prysznicowych niż można zliczyć, ale wszystkie one dzielą się na dwa rodzaje - odpływy punktowe i liniowe. Odpływy punktowe są najbardziej powszechne i są tym, co przywykliśmy widzieć w prysznicach. Zazwyczaj znajdują się one na środku podłogi pod prysznicem, a podłoga jest nachylona we wszystkich kierunkach aż do odpływu. Podłoga prysznic jest naprawdę delikatnie nachylony lejek , który kieruje wszystkie wody do tego drenażu . Jedna wskazówka jest szukać kwadratowego rusztu odpływowego, w przeciwieństwie do okrągłego. Płytki są kwadratowe, więc Twoja podłoga pod prysznicem będzie wyglądać lepiej z kwadratowym odpływem, a instalator nie będzie musiał próbować robić okrągłych cięć na kwadratowej płytce.


Odpływ liniowy, jak sama nazwa wskazuje, jest długi i wąski. Te odpływy dodają element stylu do prysznica i stały się znacznie bardziej popularne w ciągu ostatnich kilku lat. Mogą znajdować się w środku podłogi, ale najczęściej umieszczane są wzdłuż jednej ściany prysznica. Konstrukcja i umiejscowienie tych odpływów oznacza, że cała podłoga prysznica łagodnie i równomiernie opada w kierunku odpływu. Koniec z lejkiem. Odpływy liniowe występują w wielu różnych długościach, nawet do 72".


Ważne jest, aby wiedzieć, że oba rodzaje odpływów zabierają wodę z równą wydajnością. O ile nie masz wyjątkowo dużej ilości wody pod prysznicem, każdy z tych typów będzie działał. W większości przypadków odpływ punktowy będzie kosztował mniej niż odpływ liniowy.

Duże płytki czy małe płytki

Najbardziej znaczącą zmianą, która wynika z wyboru odpływu liniowego jest możliwość zastosowania większych płytek na podłodze prysznica. Ponieważ cała podłoga jest równomiernie nachylona w jednym kierunku, każdy rozmiar płytek może być zainstalowany na podłodze. Jeśli chcesz małe płytki, to dobrze, ale można również użyć większych płytek. Wielu właścicieli domów lubi tę opcję, ponieważ mogą używać tych samych płytek na podłodze prysznica, jak mają w pozostałej części łazienki. Z punktu widzenia projektowania tworzy to bardziej bezproblemowy wygląd i może pomóc uczynić małe przestrzenie wydają się większe.

Ze względu na lejek wymagany dla odpływu punktowego, mniejsze płytki muszą być używane na podłodze prysznica. W większości przypadków nie jest zalecane stosowanie niczego większego niż 4" x 4" płytki z odpływem punktowym. Płytki muszą siedzieć płasko na podłodze i nie można umieścić dużej płaskiej płytki w poprzek podłogi, która ma więcej niż jedno nachylenie. Wiele osób woli zaakcentować podłogę pod prysznicem mniejszymi płytkami i sprawić, by wyglądała inaczej niż reszta łazienki, więc odpływ punktowy to dobry wybór.

Odpływ dekoracyjny czy odpływ niewidoczny

Bez względu na to, czy decyzja należy do odpływu punktowego czy liniowego, ostatnim krokiem jest wybór stylu i wykończenia rusztu. To jest część odpływu, która jest widoczna i chcesz, aby pasowała do stylu łazienki. Ogólnie polecam wybór wykończenia, które pasuje do reszty armatury w łazience, więc wszystko wiąże się w całość. Więc jeśli twoje krany i głowica prysznica są w chromie, to twój ruszt powinien być również w celu uzupełnienia wyglądu. Jeśli chodzi o styl, to jest to bardzo osobisty wybór. Istnieje wiele dostępnych opcji i naprawdę podoba nam się ostatnie dodatki Schluter wyszedł z jak mogą one dodać trochę polotu do podłogi prysznicowej, i zdecydowanie wyróżniają się od bardziej tradycyjnych rusztów.

Inną naprawdę elegancką opcją jest użycie tego, co nazywa się rusztem do płytek. W tym przypadku, ta sama płytka, która jest używana na podłodze prysznica jest przyklejona do solidnej powierzchni na górze rusztu, a woda spływa po prostu wokół krawędzi rusztu. W ten sposób powierzchnia rusztu wtapia się w resztę podłogi prysznica i staje się prawie niewidoczna.

Uwagi końcowe

Decyzję o wyborze odpływu należy podjąć w fazie projektowania, przed rozpoczęciem budowy, ponieważ może ona mieć wpływ na położenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Gdy instalacja jest już na miejscu, liczba opcji maleje, więc należy planować z wyprzedzeniem.