14 rodzajów płytek łazienkowych, które trzeba znać przed remontem
9 mar 2021 - Płytki łazienkowe
23 września 2023 20:13
Projektowanie przestrzeni użytkowych - w tym biurowych - to chleb powszedni architekta. Jak sprawić, aby nowoczesne biura były przyjemne, wygodne i przyjazne zarówno dla użytkowników, jak i ich gości? Jak zapewnić przestrzeniom biurowym oryginalność i niepowtarzalność, dbając jednocześnie o wytyczne płynące z przepisów? Jak zagwarantować inwestorowi trwałość proponowanego rozwiązania?
W tym artykule omówimy wszystkie te zagadnienia, przyglądając się płytkom ceramicznym o wyglądzie naturalnego drewna, do zastosowania w nowoczesnych i tradycyjnych biurach. Pokażemy zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne cechy płytek ceramicznych imitujących drewno, wzory, w jakich można je atrakcyjnie układać, a także ich zgodność z wymogami konkretnej inwestycji.
Natura w biurze
Jednym z pomysłów na zapewnienie biurom doskonałych walorów wizualnych i użytkowych jest wybór podłogi ceramicznej o wyglądzie naturalnego drewna.
Wydawać by się mogło, że zaletom prawdziwego drewna nie ma końca - jest ono gwarancją elegancji i jednocześnie przytulności, jako drogi materiał świadczy o wysokim statusie społecznym właściciela, wygląda szlachetnie i naturalnie itd.
Na podłodze jednak, czyli w miejscu narażonym na częsty kontakt ze światem zewnętrznym (a taki charakter mają pomieszczenia biurowe), wrażliwość naturalnego drewna sprawia, że warto poszukać jego zasłużonego zamiennika.
A takim substytutem może być podłoga w postaci ceramicznych "desek".
Jednym z aspektów, który wpływa na piękno drewna jest jego absolutna niepowtarzalność. Znalezienie w naturze przynajmniej dwóch identycznych gałązek, sęków czy pni o jednolitym, poprzecznym rysunku jest po prostu niemożliwe.
Na szczęście innowacyjne technologie zdobienia płytek ceramicznych pozwalają uchwycić to niespotykane piękno natury. Fotorealistyczny druk cyfrowy, wykorzystywany do produkcji płytek, wiernie imituje wygląd drewna, pochodzącego z dowolnego gatunku drzewa. Unikalna grafika każdej płytki sprawia, że ułożona z nich podłoga przypomina naturalny pierwowzór.
Zróżnicowanie kolorystyki, struktury, faktury i niepowtarzalność każdej płytki sprawiają, że są one wizualnie nie do odróżnienia od pierwowzoru.
Ceramiczne "drewno" jest bardzo wdzięcznym materiałem aranżacyjnym. W zależności od jego koloru, formatu, a także struktury i poszczególnych kompozycji, możemy dowolnie kształtować przestrzeń, nadając jej pożądany charakter. Przykładowo, znów szalenie modna aranżacja parkietu "jodełka" wnosi do wnętrza nowy wymiar elegancji, podobnie jak układy "szachownicy".
ROVERE Rosso by My Way, Ceramika Paradyż Tradycyjny wzór parkietu "szachownica" sprawdza się np. w nobliwych gabinetach prawników i menedżerów ceniących tradycję.montaz-plytek-podlogowych
Kolekcje Ceramiki Paradyż imitujące drewno: HASEL, PAGO i THORNO, o formatach płytek 16×65,5 cm, 16×98,5 cm i 21,5×98,5 cm, można układać zarówno równolegle (nieregularnie lub w uporządkowaną "cegiełkę"), jak i w "jodełkę". Z rozmiarów 16×98,5 cm i 21,5×98,5 cm tych kolekcji możemy również ułożyć "jodełkę" połączoną z małymi i dużymi płytkami
jasne płytki drewnopodobne PAGO Light, Ceramika Paradyż
Równoległy układ płytek, zarówno uporządkowany, jak i chaotycznie przemyślany, doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach biurowych.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrane biurowe ściany (lub ich fragmenty) ozdobić ceramicznymi płytkami.
Jest to bowiem materiał, który leży w rękach kreatywnego projektanta, który będąc przede wszystkim funkcjonalnym, może w równym stopniu decydować o estetycznej dominancie wnętrza.
kolekcja MALOE, Ceramika Paradyż
Płytki ceramiczne o wyglądzie naturalnego drewna, układane na ścianie, można wykorzystać w biurze jako dominantę estetyczną.
Płytki ceramiczne imitujące wyglądem naturalne deski doskonale pasują do biur urządzonych w modnym trendzie eko. Zaprojektowanie biura w stylu eko wpływa na postrzeganie firmy jako funkcjonującej w zgodzie z naturą, dbającej o środowisko i zrównoważony rozwój. Tutaj, chyba bardziej niż gdziekolwiek indziej, szczególną wagę przywiązuje się do recyklingu materiałów, rozsądnego korzystania z energii i innych zasobów.
Parametry wytrzymałościowe
Wymagania stawiane budynkom o konkretnym przeznaczeniu jasno określają, jakie cechy i właściwości techniczne powinny mieć płytki, aby mogły być ułożone na podłodze w danym pomieszczeniu. Punktem wyjścia są oczywiście oddziaływania mechaniczne, na jakie będzie narażona podłoga.
W przypadku pomieszczeń biurowych kluczowe są parametry dotyczące odporności na ścieranie (oznaczane klasą ścieralności PEI oraz liczbą obrotów). Istotna jest również antypoślizgowość płytek (oznaczana literą R - im wyższa wartość liczbowa przy literze, tym większe właściwości antypoślizgowe).
Pomieszczenia biurowe nie należą do tych o ekstremalnym natężeniu ruchu, z dużą ilością zanieczyszczeń ściernych, dlatego odpowiednia będzie tu porcelana szkliwiona o klasach ścieralności od PEI 3/1500 wzwyż (czyli PEI 4/2100, PEI 4/6000, PEI 5/12000).
Dobierając płytki do danego biura, należy sprawdzić ten parametr, biorąc pod uwagę natężenie ruchu oraz przewidywaną ilość zanieczyszczeń, takich jak piasek czy błoto. Aby zniwelować zjawisko ścierania, należy również pamiętać o wycieraczkach w strefach wejściowych.
Jeśli przestrzeń biurowa przeznaczona jest również dla osób niepełnosprawnych, szczególnie istotny może okazać się parametr antypoślizgowości R. Parametr ten odgrywa istotną rolę w przypadku bliskości stref wejściowych i możliwości zawilgocenia powierzchni podłogi (deszcz lub śnieg, na przykład, wnoszony pod podeszwami na śliskiej powierzchni może spowodować realne zagrożenie).
Płytki z kolekcji ROVERE Bianco by My Way mają świetne parametry użytkowe: PEI 4/2100 oraz R9.
Płytki ceramiczne wcale nie są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż naturalne drewno. Dzięki ich twardości na podłodze nie powstają np. rowki od kółek foteli obrotowych, nie ścierają się powierzchnie w ciągach komunikacyjnych czy zarysowania od przesuwających się elementów wyposażenia biura (np. mebli). Płytki nie są wrażliwe na wilgoć i zmiany temperatury - nie "puchną" pod wpływem rozlanych płynów i nie zmieniają swoich wymiarów. Nie wymagają kłopotliwej pielęgnacji (np. lakierowania czy olejowania parkietu), nie trzeba ich też odnawiać (poprzez skrobanie).
Zachowując wygląd naturalnego drewna, płytki drewnopodobne są odporne na działanie czynników niszczących, i to przez wiele lat.
Ceramika doskonale przewodzi ciepło - płytki ceramiczne będą idealną okładziną w biurach z ogrzewaniem podłogowym.
Drewnopodobne płytki TAMMI Grys, Ceramika Paradyż
Płytki drewnopodobne TAMMI Grys w formacie 29,4×180 cm posiadają klasę ścieralności PEI 4/2100.
Łatwość utrzymania biura w czystości wyłożonego okładzinami ceramicznymi jest niezrównana. Czyszczenie na sucho i mokro nie sprawia nam żadnych kłopotów. Typowe środki przeznaczone do czyszczenia płytek doskonale radzą sobie z zabrudzeniami na szkliwionej powierzchni.
Łatwość utrzymania w czystości płytek ceramicznych sprawia, że doskonale sprawdzają się one również w pomieszczeniach socjalnych przestrzeni biurowych - firmowych kuchniach i jadalniach.
Warto pamiętać, że pojawienie się płytek w Internecie czy materiałach drukowanych ma charakter poglądowy. Odpowiedzialni projektanci zawsze oglądają konkretną kolekcję ceramiki "na żywo" w miejscu ekspozycji lub w punkcie sprzedaży, aby upewnić się, że jej kolor, rozmiar, faktura, walory dotykowe i wizualne odpowiadają ich koncepcji twórczej i pasują do projektowanej przestrzeni.
Zadaniem architekta, przed rekomendacją zakupu dla inwestora, jest również sprawdzenie deklaracji właściwości użytkowych danego produktu (dla produktów Ceramiki Paradyż są one dostępne na stronie www.paradyz.com/deklaracje).
Próba "na sucho"
Gdy wybrana jest już konkretna kolekcja drewnopodobna, warto ją wykorzystać, układając płytki w programach do projektowania wnętrz. Odpowiednie do takich zastosowań są programy Archicad i Revit, które pozwalają na przygotowanie różnych układów płytek.
Sprawdzając poszczególne opcje, mamy możliwość wybrania tej najlepszej dla inwestora - zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym oraz ekonomicznym.Podsumowując:
© Copyright bosan.pl | All Rights Reserved.